Nepal - inaczej zwany "królestwem na dachu świata" - znajduje się na światowym podium jeśli chodzi o trekkingi, wspinaczki i najpiękniejsze krajobrazy górskie. Położony jest w Azji Południowej, zdecydowaną większością rzeźby terenu kraju stanowią góry. Majestatyczne, magiczne a zarazem otoczone mistycyzmem - Himalaje - to pasmo górskie, które dysponuje aż ośmioma największymi szczytami na Ziemi:
Nepal niewątpliwie przyciąga swoim urokiem i sławą wszystkich miłośników gór jak i wszelkich aktywności fizycznych w ich otoczeniu. Fascynujące zwisające mosty, bogactwo flory i fauny, przejrzyste rzeki. Kraj dysponuje wieloma specjalnymi trasami wspinaczkowymi, trekkingowymi i dla spacerowiczów, podczas których doświadczymy prawdziwych cudów natury. Jak żadne inne miejsce pobudza wyobraźnię. Warto się o tym przekonać na własne oczy. Czym dokładnie jest trekking? To wędrówka, która odbywa się w trudnych warunkach terenowych i klimatycznych. Trwa najczęściej przez minimum kilka dni. Dlatego nie ma lepszej alternatywy na tego rodzaju aktywność niż podróż do Nepalu i stawienia czoła wycieczce w otoczeniu najwyższych szczytów Ziemi. To nie tylko wyzwanie, ale też i niezapomniana przygoda. Nie trzeba być Reinholdem Messnerem (pierwszy w historii zdobywca wszystkich ośmiotysięczników świata) żeby wziąć udział w wycieczce trekkingowej. Oczywiście odpowiednie przygotowanie i nienaganna kondycja to podstawa, ale nie jest to też profesjonalna wspinaczka na szczyty, do których przygotowania trwają latami. Dlatego też w wyprawach trekkingowych w Nepalu mogą brać udział zwykli amatorzy. A nóż, może spotkamy na swojej drodze Yeti...?;)
Po pierwsze: pora roku i czas, który zamierzamy spędzić w Himalajach. Do Nepalu wybieramy się w celach trekkingowych, tylko w określonych miesiącach: marzec-maj oraz wrzesień-listopad. W tych okresach jest sucho i temperatury w górach są znośne - około 15 stopni (im wyżej tym zimniej, oczywiście). Noce nie należą do najcieplejszych. Do Nepalu warto wybrać się chociaż na 3 tygodnie. Podróż samolotem zajmie w jedną stronę to minimum 8 godzin, ale również trzeba wziąć pod uwagę czas, który musimy przeznaczyć na aklimatyzację w wyższych partiach gór.
Po drugie: kondycja. Każdego dnia w górach maszeruje się 4-8h. Koniecznością jest wstawanie wcześnie rano, czasem jeszcze przed świtem. Wędrówka za dnia jest zdecydowanie bezpieczniejsza, a poza tym nocą robi się zimno. Dlatego mierzymy siły na zamiary. Jeśli mamy kiepską kondycję, przed wyprawą warto ją poprawić.
Po trzecie: ubrania i wyposażenie. Wysokiej jakości plecak i buty to najważniejsza zasada. Bez tego można pożegnać się z przyjemnością wędrowania. Co zabrać ze sobą do Nepalu?
Samemu? Czemu nie? Trzeba dogłębnie zapoznać się z geografią Nepalu, wybrać odpowiednie linie lotnicze, wiedzieć gdzie i jakim autobusem przejechać w dane miejsce. Plus zorganizowanie wizy, zapoznanie się ze wszystkimi potrzebnymi zezwoleniami oraz opłatami. Taki sposób organizacji na pewno będzie tańszy, ale pracochłonny (i wymagający zdobycia dużej ilości informacji). Można jednak odpuścić sobie długich poszukiwań najkorzystniejszych rozwiązań na własną rękę.
Świetnym pomysłem jest skorzystanie z usług osób, które profesjonalnie zajmują się organizacją wycieczek trekkingowych w Himalajach. Zajmą się wszystkimi formalnościami takimi jak: przeloty międzynarodowe, zakwaterowanie, ogólny transport w kraju, wycieczki, przewodnik, wszystkie pozwolenia i opłaty obowiązujące na terenie Nepalu. Rozwieją wątpliwości i odpowiedzą konkretnie na wszystkie pytania. Na miejscu okażą się bezcennym wsparciem popartym wieloletnim doświadczeniem, co pomoże uniknąć nieporozumień i niepotrzebnych, dodatkowych kosztów. Kto lepiej niż oni zna warunki panujące na poszczególnych trasach? Z opiekunem każda wyprawa staje się bezpieczniejsza. Dlatego zaplanowanie wycieczki z pomocą profesjonalnych organizatorów to najlepsze wyjście, które w ostatecznym rozrachunku może okazać się o wiele bardziej opłacalne niż samodzielna organizacja.
Wiza - bez niej nie można wkroczyć na teren Nepalu. Gdzie kupić wizę? Na lotnisku w Katmandu (stolica), na każdej nepalskiej granicy lub w najbliższej ambasadzie Nepalu, która w przypadku Polski znajduje się w Berlinie. Wydawana jest na podstawie paszportu i wypełnionego wniosku wizowego. Potrzebne będzie też jedno zdjęcie i adres hotelu, w którym planujemy się zatrzymać. Dzieci do lat 10 wizę otrzymują za darmo. W zależności od ilości czasu, który planujemy spędzić w tym kraju, mamy możliwość wykupienia wizy w kilku opcjach:
Istnieje możliwość dopłaty 3 USD za każdy dodatkowy dzień, lub przedłużenie wizy do maksymalnie 150 dni.
Ubezpieczenie - najrozsądniejszą opcją (ubezpieczenie nie jest obowiązkowe) będzie wykupienie turystycznego ubezpieczenia, które obejmuje leczenie choroby wysokogórskiej oraz nagłe wypadki. Należy zwrócić uwagę aby obejmowało nieszczęśliwe wydarzenia na wysokości do 6000 m n.p.m.
TIM’s - karta trekkingowa dla osób planujących wycieczki w rejonach, w których nie potrzebne są dodatkowe pozwolenia. Rejestracja i zakup możliwe w Katmandu. Karta stworzona została w celach bezpieczeństwa turystów. Udzielenie konkretnych informacji na temat planowanej wędrówki może uratować życie. Kosztuje 10-20 USD w zależności od tego czy podróżuje się w zorganizowanej grupie, czy jako indywidualny turysta. Do wyrobienia niezbędny będzie paszport i dwa zdjęcia.
Pozwolenia - wymagane do trekkingu na większości tras. Można je wykupić w biurze imigracyjnym, a przedłużyć w punktach kontrolnych w górach. ACA to pozwolenie na trekking w Annapurna Conservation Area. Kosztuje około 20 USD.
Dolina Mustang - specjalnie pozwolenie na wejście do doliny kosztuje ok. 500 USD.
Cierpliwość i rozwaga. To cechy, które bardzo przydadzą się niedoświadczonym entuzjastom wycieczek wysokogórskich. Aklimatyzacja to inaczej adaptacja organizmu do niższego ciśnienia tlenu, który zostaje wdychany. Im wyżej wchodzimy tym niższe stężenie tlenu podajemy do organizmu. Wiele osób cierpi na tzw. chorobę wysokościową, ale jest to sprawa całkowicie indywidualna. Kilka rad, które pomogą w przeprowadzeniu właściwej aklimatyzacji:
Everest Base Camp (5334 m n.p.m.) - wyprawa na około dwa tygodnie. Lukla (znana z lądowiska, które jest ekstremalnie nachylone) - tutaj zaczynamy i kończymy trekking. Niesamowita panorama w otoczeniu czterech z najwyższych szczytów, droga prowadząca wśród licznych wiosek. Bez wątpienia jest to jedna z najczęściej wybieranych tras trekkingowych na świecie. Kto by nie chciał powiedzieć, że dotarł pod szczyt Everestu?
Annapurna Circuit (5416 m n.p.m.) - ambitny szlak, z pewnością najbardziej fascynujący i widowiskowy spośród tras wokół Annapurny. Wioska Thorong La jest celem podróży. Każdy podróżnik, który pokona tak piękną trasę na pewno będzie z siebie niewiarygodnie dumny. Trudy szlaku przyćmi jeden z najwspanialszych górskich widoków. Wschód słońca oglądany z wieży na Poon Hill zapiera dech w piersiach.
Mustang - przez wiele lat dolina kompletnie niedostępna dla turystów (do 1991). Departament Imigracyjny musi wydać specjalne pozwolenie na odwiedzenie tego mistycznego miejsca. Kultura tybetańska, piękne klasztory, kaniony. Większość trasy prowadzi przez pustkowia. Koniec wyprawy wieńczy tajemnicza, niezwykle uduchowiona stara stolica Mustangu - Lo Manthang.
Wybierając się na trekking w Himalajach jednego można być pewnym - gdzie się nie pójdzie, będzie zjawiskowo pięknie. Wędrując w górę napotyka się wszystkie piętra klimatyczne (dzikie tropiki, lasy iglaste górskie, skaliste przełęcze). Z jednej strony widok na zbocze pełne czarujących rododendronów (krzewy z różowymi kwiatami), a z drugiej budzące respekt pokryte lodem szczyty.
Nepal jest bez wątpienia krajem o spektakularnych i zdumiewających górskich krajobrazach, który chwali się ilością najwyższych szczytów. To nie jedyny rekord. Nie ma drugiego takiego państwa na świecie, w którym występuje skupienie tylu miejsc, które UNESCO wpisało na Listę Światowego Dziedzictwa. Należą do niej 4 lokalizacje:
Z racji, że wycieczki w Himalaje z każdym rokiem stają się coraz bardziej popularne, ma to ogromny wpływ na szybko rosnące ceny w Nepalu. Dlatego podane sumy nie będą odzwierciedleniem w stosunku 1:1. To samo dotyczy kosztów wiz i pozwoleń. Mogą one zostać zmienione przez nepalski rząd bez uprzedzenia. Walutą w Nepalu jest rupia nepalska. 1 PLN = 29.50 NPR (na dzień 05.02.20).
W kolorowej i tętniącej życiem stolicy - Katmandu, ceny będą najwyższe. Szczególnie w Tamelu - najbardziej turystycznej dzielnicy. Im dalej, tym taniej. Nie znaczy to jednak, że nie znajdziemy miejsc, w których koszta będą zauważalnie niższe. Zalecane jest także zwracanie uwagi na to, co napisano małym druczkiem, gdyż często do cen doliczane są np. napiwki. Również na trasach górskich.
Przydatną informacją jest świadomość, że im wyżej znajdujemy się na jakimś szlaku - tym więcej będziemy musieli zapłacić za usługi, jedzenie, picie i noclegi. Dlatego koszty będą podane w przedziałach, gdyż różnice są dosyć odczuwalne.
Bilety lotnicze - w zależności od pory i linii ceny mogą być bardzo zróżnicowane. Zakup nie powinien być droższy niż 3000 zł do Katmandu i z powrotem dla jednej osoby. Na terenie Nepalu również korzystamy z przelotów międzykrajowych, ale można tanio (lecz dłużej) podróżować lokalnymi busami. Na transport warto zarezerwować około 250 zł.
Noclegi nie są dużym wydatkiem, zwłaszcza na szlakach. Właściciele tak zwanych lodge zarabiają przede wszystkim na posiłkach. Jemy tam, gdzie śpimy - reguła, którą warto zapamiętać aby nie obrazić tubylców. Koszt dzienny jedzenia i noclegów powinien zmieścić się w przedziale 700-1500 NPR, choć wiadomo, wszystko zależy od naszych preferencji. Przykładowe ceny produktów:
Annapurna to wspaniały region trekkingowy, który pokaże Ci wszystko co jest dostępne w Nepalu i Hiamalajach. W regionie Annapurna masz do dyspozycji trekkingi bazujące na zwiedzaniu, poznawaniu kultury i ludności Nepalu.
Annapurna Circuit Trek - to 24 dniowy treking, który wiedzie Cię pomiędzy najwyższymi szczytami świata.
W Himalajach najwyższe góry mają ponad 8 tys m n.p.m. a w samym Nepalu możesz zobaczyć osiem z nich podczas trekkingów wokół gór. Z łątwością odnajdziesz szlaki, które poprowadzą Cie pod ostatnie bazy wypadowe Everest Base Camp
Manaslu Trekking to wyjątkowy szlak, który pokaże Ci kulturę, religię oraz ludzi Nepalu. Region ten jest otwarty dla turystów od 1991 roku, jednak dostęp tutaj był utrudniony ze względu na brak właściwej drogi, którą dopiero wybudowano.
Jeśli na codzień jesteś aktywny chociaż w minimalnym stopniu, jesteśmy w stanie wytypować dla Ciebie trekking w Nepalu, któremu sprostasz bez większych wyzwań.
Jeśli wybierzemy już odpowiedni trekking, który spełnia Twoje oczekiwania prześlemy Ci listę ekwipunku niezbędnego w plecaku. Wypunktujemy to co jest niezbędne, jak również rzeczy dodatkowe, które umilą podróż, niezapominaj jednak, że to Ty dźwigasz swój plecak
Zatroszczymy się o wszystkie dokumenty w celu wyjazdu od biletów lotniczych aż po rezerwację pensjonatów. Pamiętaj, że niektóre trekkingi wymagają dodatkowych dokumentów, dlatego zdaj się na nas.